
http://www-db.deis.unibo.it/courses/TW/DOCS/w3schools/colors/colors_cmyk.asp.html
CMYK to jeden z najczęściej spotykanych sposobów do opisywania koloru.
CMYK to zestawienie podstawowych kolorów farb drukarskich. Odcienie z tej palety barw wykorzystuje się przede wszystkim do tworzenia wielokolorowych druków nie tylko reklamowych (ulotek, plakatów czy wizytówek), ale również wszystkich innych. Jeśli chodzi o nazwę CMYK to pochodzi ona od pierwszych liter kolorów wymienionych w języku angielskim. A więc C – CYAN, M – MAGNETA, Y – YELLOW, K – KEY COLOUR. Cyan to odpowiednik koloru niebieskiego. Magneta odpowiada za odcień czerwonego. Yellow to żółty. Natomiast jeśli chodzi o Key Colour, czyli kluczowy kolor, to przyjęło się, że w tym przypadku jest to kolor czarny. Jak więc powstają kolory w palecie CMYK? Można otrzymać je za pomocą połączenia ze sobą tych podstawowych odcieni w proporcjach 0-100%. W sumie wartość nasycenia może wynieść 400%, a to z tego względu, że CMYK składa się z czterech składowych. Żeby uzyskać kolor biały, to wartości muszą być takie C:0 M:0 Y:0 K:0. Natomiast jeśli chodzi o kolor czarny to wartości będą wyglądać tak: C:100 M:100 Y:100 K:100. Jednak należy pamiętać, że jest to głęboka czerń, a do materiałów drukowanych przyjmuje się wartości C:0 M:0 Y:0 K:100 dla koloru czarnego.
Kolory palety barw CMYK
Jak już zostało wspomniane wyżej, paleta barw CMYK składa się z czterech składowych:
-
C – CYAN;
- M – MAGENTA;
- Y – YELLOW;
- K – KEY COLOUR.
CYAN (Cyjan) to barwa określana jako kolor niebieski. Jego kolorami drugorzędowymi będą szafir, turkus, błękit oraz kolor jasnoniebieski i ciemnoniebieski. Mieszając Cyjan z odcieniem żółtym można otrzymać kolory zielone.
MAGENTA (madżenta) tak dokładnie odpowiada za kolor purpurowy. Dopiero z połączeniem odcieniu żółtego można otrzymać kolor czerwony. Jego intensywność będzie zależała od ilości dodawanego koloru żółtego. Natomiast w przypadku dodania do madżenty odcieniu czarnego, otrzyma się kolory brązowe.
YELLOW (żółty) po zmieszaniu z odcieniem Cyjanu może przybierać barwy zielone. Natomiast w połączeniu z madżentą można uzyskać kolor pomarańczowy bądź odcienie czerwieni. Natomiast jeśli chodzi o KEY COLOUR, to jest to kolor czarny (BLACK). Jednak ze względu na swoją przejrzystość nie można go nazwać odcieniem głębokiej czerni.